Rozbudowując nasz sklep w OpenCart, musimy w pewnym momencie natrafić na pojęcie vQMod, czyli system wirtualnych modyfikacji, wymagany przez wiele modułów. Nazwa brzmi dość informatycznie, ale nie należy się obawiać – instalacja vQMod i praca z nim jest bardzo prosta i przebiega właściwie automatycznie.
Do czego służy vQMod?
Bardzo wiele spośród dostępnych skryptów sklepów, czy portali wymaga ingerencji w podstawowe pliki systemu, przez co ich modyfikacja może być bardzo kłopotliwa, generować wiele błędów i problemów, a rozbudowa systemu o wiele modułów może być bardzo trudna. Przykładem takiego systemu jest popularne forum phpBB, w którym nawet modyfikacja skórki wymaga zmiany w kilkunastu plikach systemu. Aby uporać się z tym problemem, specjalnie dla OpenCart stworzony został system wirtualnych modyfikacji, czyli instrukcji zmiany w plikach sklepu, nie zmieniających jednocześnie ich zawartości. Skrypty VQMod zapisywane są w formie plików XML i automatycznie odczytywane podczas ładowania sklepu. Jeżeli więc chcemy dodać lub usunąć moduł, który pierwotnie wymagałby takich znaczących zmian, po prostu usuwamy lub dodajemy odpowiednie pliki XML, przesyłając je na serwer FTP. Moduły, które wymagają vQModa posiadają również te pliki XML, które po prostu dodaje się do katalogu „vqmod” w głównym katalogu sklepu. Aby zacząć pracę z tymi modułami, należy najpierw zainstalować vQMod.
Instalacja
1. Należy najpierw pobrać skrypt vQMod, dostępny na stronie rozszerzenia: http://code.google.com/p/vqmod/
2. Ściągnij najnowszą wersję, oznaczoną jako „OpenCart”. Ten system modyfikacji może być użyty do dowolnych skryptów PHP, ale w budowie sklepu interesuje nas specjalna wersja dla OpenCart.
3. Rozpakuj plik i prześlij cały katalog „vqmod” do głównego katalogu sklepu. Powinien on mieć uprawnienia 755 lub 777 (domyślnie takie uprawnienia powinny być do niego zastosowane, więc najczęściej nie ma potrzeby zmian)
4. Wpisz w przeglądarce adres: http://twojastrona/vqmod/install, gdzie „twojastrona” to oczywiście adres twojego sklepu.
5. Powinien wyświetlić się komunikat „Install successful”. Jeżeli nie, sprawdź uprawnienia katalogu i zawartości na serwerze FTP oraz zmień w razie potrzeby na podane w punkcie 3.
Od tej pory możesz już ładować moduły które wykorzystują vQMod.
[box type=”warning” ]
- Nie kasuj nigdy katalogu „Install”
- Jeżeli zrobisz upgrade sklepu do nowszej wersji, uruchom jeszcze raz instalację vQMod
- Nie utracisz żadnych danych instalując ponownie vQMod.[/box]