Jak wspomniano w poprzednim artykule, proces instalacji może być alternatywnie wykonany przez jeden z gotowych pakietów instalacyjnych, jakie dostępne są na wielu serwerach hostingowych. Automatyczne instalatory zawierają preinstalowane pakiety popularnego oprogramowania – najważniejszych pakietów blogowych, systemów CMS, forów internetowych czy programów do pracy grupowej. Ich użycie przyspiesza proces instalacji, ponieważ wymaga jedynie wypełnienia formularza instalacyjnego, bez konieczności tworzenia bazy danych (zostanie ona utworzona automatycznie) oraz ściągania pakietu oprogramowania OpenCart i przesyłania jego plików na serwer FTP i usuwania katalogu instalacyjnego w ostatnim etapie. Do najpopularniejszych instalatorów oprogramowania należą:
- Softacoulous,
- Installatron,
- Fantastico,
- cPAddon (jako dodatek do cPanel),
- installapp (jako dodatek do Kloxo)
Jeżeli chcesz skorzystać z tej szybkiej i najczęściej bezproblemowej metody instalacji OpenCart, sprawdź czy w Twoim pakiecie hostingowym znajduje się jeden z wymienionych pakietów. Jeżeli tak, możesz zainstalować sklep internetowy przy jego pomocy.
Instalacja OpenCart przez Installatron
Poniżej opisana zostanie instalacja OpenCart poprzez jeden z najpopularniejszych instalatorów – Installatron. Każdy z instalatorów jest bardzo podobny w obsłudze, dlatego jeżeli na Twoim hostingu dostępny jest inny pakiet, zainstalujesz nim sklep w analogiczny sposób jak opisano poniżej.
Aby zacząć, uruchom Installatron korzystając z odpowiedniej zakładki dostępnej w panelu hostingowym. Następnie przejdź do „Katalogu aplikacji”.
Zakładka katalogu aplikacji umożliwia zdalną instalację oprogramowania na twoim serwerze.
Wyświetli Ci się długa lista aplikacji jakie możesz zainstalować. Wyszukaj wśród „Aplikacji e-commerce” OpenCart i kilknij w ikonę aby przejść dalej.
Na liście ikon dostępnego oprogramowania znajdziesz sklep OpenCart
Ukaże Ci się okno instalacji oprogramowania wraz z przydatnymi linkami. Kliknij „Instaluj tą aplikację” aby przejść dalej.
Okno szczegółów oprogramowania
Ostatnim etapem instalacji tą metodą jest wypełnienie formularza instalacyjnego. Wypełnij formularz zgodnie z poniższymi ustawieniami.
Ustawienia lokalizacji
Domena: Z listy rozwijanej wybierz domenę pod jaką będzie znajdował się sklep. Jeżeli lista jest pusta, oznacza to, że żadna domena nie została przypisana do konta. W takim przypadku wstrzymaj instalację i dodaj domenę, korzystając z panelu hostingowego.
Ścieżka: Katalog w jakim będzie znajdował się sklep w obrębie wybranej domeny. To pole powinno pozostać puste, co oznacza, że sklep będzie zainstalowany w głównym katalogu (root) domeny i będzie wyświetlał się bezpośrednio po wpisaniu adresu w przeglądarce.
W niektórych przypadkach możesz jednak chcieć zainstalować sklep w podkatalogu, na przykład gdy w ramach domeny funkcjonuje już portal internetowy, a chcesz dodać do niego sklep. W takim przypadku wpisz tutaj nazwę podkatalogu, na przykład „sklep”, albo „produkty”. Spowoduje to jego instalację i dostępność pod adresem „http://twojportalinternetowy.pl/sklep”. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj aby wykonać kopię zapasową zawartości głównego katalogu domeny, tak aby nie utracić danych, na przykład na skutek błędu w instalacji.
Fizyczna ścieżka domeny i URL: Na podstawie wprowadzonych wyżej ustawień, w tym miejscu wyświetli się prawdziwa (fizyczna) ścieżka danych na serwerze. Zapisz sobie ją, aby wiedzieć w jakim miejscu zostaną zainstalowane pliki sklepu na serwerze FTP.
Ustawienia oprogramowania
Wersja: Możesz wybrać jedną z wielu wersji OpenCart, choć oczywiście zalecany jest wybór najnowszej dostępnej wersji. Starszą wersję możesz zainstalować w przypadku gdy posiadasz szablon lub dodatki kompatybilne tylko z jedną ze wcześniejszych wersji oprogramowania.
Język: Wybierz jeden z dostępnych języków, dla sklepów kierowanych do polskiego klienta będzie to oczywiście język polski. Niezależnie jednak od tego co wybierzesz, w łatwy sposób będziesz miał możliwość dodawania później innych języków z poziomu panelu administracyjnego, a nawet budowy sklepu w których będą one wybierane przez użytkownika. Przeczytasz o tym więcej w rozdziale „Sklep międzynarodowy: lokalizacja i waluty”.
Dołącz zawartość demo: Możesz tutaj wybrać czy chcesz zainstalować zupełnie czysty sklep, czy też chcesz dodać zawartość demo, zawierającą przykładowe produkty, zdjęcia, kategorie, opcje i treść. Zalecane jest dodanie tej zawartości, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, ponieważ umożliwia łatwe zorientowanie się jakie ustawienia odpowiadają poszczególnym elementom składającym się na sprzedaż. Zawartość demo można później łatwo usunąć.
OpenCart EULA: Przyciska akceptacji wolnej licencji Open Source.
Automatyczne aktualizacje: W tym miejscu można wybrać czy OpenCart ma być automatycznie aktualizowany. Warto zaznaczyć aktualizację tylko do wydań drobnych zabezpieczeń – sprawi to, że nasz sklep będzie aktualizowany o ewentualne luki, a jednocześnie, że nie zostaniemy zaskoczeni dużą aktualizacją która będzie niekompatybilna z zainstalowanymi dodatkami lub szablonami. Aktualizacje można wykonywać ręcznie, co opisane zostało w rozdziale „Aktualizacja do nowej wersji”.
Ustawienia konta
Login administratora, hasło administratora i e-mail administratora: Uzupełnij dane dostępowe głównego konta administratora, które posłużą Ci do logowania się do panelu administracyjnego sklepu. Skorzystaj przy tym ze wskazówek omówionych już na stronie 17., w rozdziale „Instalujemy sklep OpenCart – krok 3/4”.
Tytuł strony: Możesz od razu nadać tytuł sklepu, który wyświetlany będzie w pasku przeglądarki i będzie pojawiał w zdefiniowanych częściach szablonu. Oczywiście, tytuł możesz później zmienić.
Możesz już instalować sklep
I to już wszystko! Kliknij teraz w przycisk „Zainstaluj” a zostanie wyświetlony pasek postępu instalacji. W zależności od szybkości serwera, cały proces zostanie przeprowadzony w ciągu zaledwie 2-3 minut, po których otrzymasz komunikat, że strona jest już gotowa do używania. Możesz już zacząć konfigurować i obsługiwać własny sklep OpenCart.